• Play wisely - Múdre hranie

• Účelom programu PlayWisely je podporiť dobre vyvážený rozvoj kognitívnych a motorických schopností prostredníctvom kreatívnych techník, ktoré vám umožnia lepšie spoznať vaše dieťatko a zároveň stimulovať jeho schopnosti, ktoré majú zásadný význam pre jeho ďalší vývoj.

Riadenie pohybu a vývoj všetkých známych pohybových schopností počas prvého roku života sú nevyhnutné a dnes už chápeme, že deti sa nielen učia pohybovať, ale pohybujú sa preto, aby sa mohli učiť.

• Prečo
          • Táto klamlivo jednoduchá rutina raz týždenne po dobu 30 minút, ktorú ponúkajú špecializované centrá už aj na Slovensku, je navrhnutá tak, aby u dieťatka naštartovala prirodzený proces učenia a pohybových zručností. Nemyslí sa tým tradičná abeceda či rátanie, ale strategicky načasované spustenie nervových prepojení a zmyslového systému ktorý umožní, aby dané princípy neskôr efektívne zapadli na správne miesta.

• Flasch karty
          • Koncept Play Wisely začal s niečím úplne jednoduchým: flash karty. „Bez príliš detailného vedeckého vysvetlenia, flash karty sú v podstate gymnastika na papiery,“ tvrdí Hannan. „Naším cieľom je zvýšiť efektívnu detekciu dát a spôsobilosť spracovávať ich za účelom vštiepiť nevyhnutné zručnosti potrebné na učenie ako pozornosť, rozpoznávanie a pamäť.

• Ako to funguje
          • Počas 30-minútovej lekcii nabitej rôznymi aktivitami, ktoré využívajú intenzitu, opakovanie a novoty, špeciálne vyškolený vyučujúci zapája deti systémom jeden na jedného alebo v malých skupinách s využitím flash kariet a fyzickými cvičeniami podobnými gymnastike, ktoré precvičujú loptové zručnosti a vývoj jemnej motoriky.

• Z pohľadu vedca
          • PlayWisely si získalo pozornosť Eugena Galantera, PhD., vyslúžilého profesora a riaditeľa Psychofyzikálneho laboratória na Kolumbijskej univerzite – čo je seriózna vec vzhľadom na to, že práve on je často citovaný ako otec kognitívnej vedy.

Galanter tvrdí, že PlayWisely je vedomý a rozumný prístup v porovnaní s mnohými inými, s ktorými prišiel do styku, týkajúcimi sa vzdelávania detí vo veku 0 až 5 rokov. Galanter upresňuje, že organizácia mozgu alebo neurónové prepojenia sa spúšťajú ešte pred ukončeným prvým týždňom a dajú do chodu kognitívnu mašinériu, ktorá predurčuje všetky budúce formy učenia sa. Výskum už dlho poukazuje na to, že skoré skúsenosti a interakcia s okolým sú kľúčové pre vývoj detského mozgu a neustále menia štruktúru mozgu – k lepšiemu alebo horšiemu.

• Význam
          • Hannan a vedeckí experti zdôrazňujú, že PlayWisely si nekladie za cieľ vytvoriť malých géniov alebo výkonných športovcov. „Nastavujeme základné prepojenia, aby jedného dňa, keď Vaše dieťa nájde svoj účel, vášeň alebo talent, môže dosiahnuť svoje ciele,“ tvrdí Hannan.

Pravda je, že rodičia môžu tieto stimulačné cvičenia robiť aj doma. „Mnoho aktivít v PlayWisely je podobných bežným aktivitám, ktoré rodičia aplikujú v hrách so svojimi deťmi, ako napríklad to, keď vyzývajú svoje dieťa, aby ukázalo na obrázok mačky v knihe, ktoré rodič dieťaťu číta,“ vraví Motes. „Ale, ani rodičia, ktorí sa aktívne venujú svojim deťom tieto aktivity nerobia systematicky. “

• Ucelená metóda
          • V rámci programu Play Wisely ® bola vypracovaná The Directionality Method™ (Metóda orientácie v smeroch). Táto metóda, čakajúca v súčasnej dobe na udelenie patentu, podporuje prirodzené schopnosti učenia a pohybu a je založená na zásadnom vplyve, ktorý má gravitácia na spôsob fungovania ľudskej výkonnosti. Gravitácia dodáva nášmu svetu a telu smerovú orientáciu od spôsobu, akým sa učíme (smerová orientácia písmen a čísel, čítanie zľava doprava), až k spôsobu, akým sa pohybujeme (naše laterality a dynamika pohybu). Cieľom Metódy orientácie v smeroch™ je rozvoj nervového tkaniva slúžiaceho na efektívnu navigáciu nášho tela vo vonkajšom svete. Metóda vznikla na základe výskumu pre NASA a je natoľko inovatívna, že bola v rámci Fóra raného vzdelávania prezentovaná na Univerzite v Oxforde vo Veľkej Británii. Jedná sa o prvú ucelenú metódu, ktorá rozvíja schopnosti učenia aj pohybu.

• Čím sa Play wisely líši od iných programov

• Play Wisely ® je prvý neuropsychofyzikálny program odzrkadľujúci prirodzené spôsoby učenia. Každá lekcia predstavuje 30 minút plných zábavy, vďaka ktorej sa optimálne “zapína a vylaďuje” úžasný mozog vášho dieťaťa. Certifikovaný lektor pracuje s deťmi individuálne, vo dvojici, najviac v trojici. Eliminuje sa riziko nákazy rôznych infekčných ochorení, ktoré sú u detí v tomto veku veľmi časté.

V kritickom období, keď sa v mozgu vytvárajú nervové dráhy a učenie je najefektívnejšie a najzábavnejšie, vychádzame zo všetkých známych vývojových medzníkov zodpovedajúcim veku dieťaťa a rozvíjame jeho pozornosť, rozpoznávanie, pamäťové a jazykové zručnosti.

V oblasti pohybu potom rovnováhu, silu a schopnosť koordinácie zraku s pohybom v oblasti hrubej a jemnej motoriky.

Naším cieľom nie je urobiť z dieťaťa malého génia. Snažíme sa mu pomôcť vybudovať sebavedomie pri používaní mozgu a tela, aby neskôr, keď samo príde na to, čím sa chce zaoberať, čo ho baví alebo na čo má nadanie, bola jeho nervová aj pohybová sústava pripravená a pomohla mu naplniť jeho sny.​